Halak
2008.03.10. 07:11
Halak
A mindennapi szóhasználatban a halak azok a nem négylábú, vízi gerinces állatok, amelyek nem kétéltűek, hüllők, madarak vagy emlősök. A halak fogalma nem egységes rendszertani kategória (parafiletikusak), mivel nincs olyan közös levezetett (apomorf) jellemzőjük, amely valamennyiükre érvényes volna és semmilyen más gerinces állatra nem volna érvényes. Közös tulajdonságaik a „nem négylábú” jellegükből következik, ami viszont ősi tulajdonság, így csupán ebben az ősi tulajdonságban való megegyezés (synplesiomorfia) jellemzi őket.
A fentieken kívül még néhány olyan élőlénycsoport neve is tartalmazza a hal szót, amelyek rendszertanilag valójában nem tartoznak a halak közé. Ilyenek például a lándzsahalnak nevezett apró gerinchúros tengeri lények. Szintén nem hal a békák vízben élő lárvája az ebihal, ahogyan a többi kétéltű (gőték, szalamandrák) vízben élő, halszerű alakja sem. Valamennyi négylábú állat és az ember is az embrionális fejlődése egy jellemző szakaszában halhoz hasonló, mivel az egyedfejlődés során láthatóvá válhatnak a közös evolúciós múlt nyomai.
Általában változó testhőmérsékletű gerinces állatok. Kopoltyúval lélegeznek, és uszonyaik segítségével úsznak.
Rendszerezés
- Nyálkahalak (Myxini)
- Ingolák (Cephalaspidomorphi)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
- †Tövises őscápák (Acantodi) – kihalt
- †Páncélos őshalak (Placodermi) – kihalt
- Porcos halak (Chondrichthyes)
- Vértes és csontos halak (Osteichthyes)
o Sugarasúszójúak (Actinopterygii)
o Bojtosúszójú halak és tüdőshalak (Sarcopterygii)
Veszélyeztetettség
Az IUCN Vörös Lista a 29300 leírt halfajból 1200 veszélyeztetett fajt sorol fel, de a vizsgálat kevesebb, mint 3000 halfajra terjedt ki, így a veszélyeztetett halfajok száma ennél nagyobb.
|