Alsóbbrendű állatok
2008.03.04. 17:24
Alsóbbrendű állatok
Az alsóbbrendű állatok csoportja magában foglalja az összes gerinctelen állatot, amely nem tartozik sem a rovarokhoz sem a pókokhoz. Ezek a szárazföldi és a vízben élő állatok, például rákok, puhatestűek, tüskésbőrűek (tengeri csillagok és tengeri sünök), valamint a gyűrűsférgek (Annelida). Legtöbbjük életmódja és külső megjelenése egyszerű. Vannak kivételek is (például a polip), melyek rendkívül specializálódott fejlődési formák.
A rákok mintegy 35000 faja – a rovarokhoz és pókokhoz hasonlóan – az ízeltlábúakhoz (Arthropoda) tartozik. Ezek túlnyomórészt kopoltyúval lélegeznek, és vagy a vízben vagy igen nedves környezetben élnek. A puhatestűeknek kereken 125000 – igen eltérő ismertetőjegyekkel rendelkező – fajuk van. Testük tagolatlan és puha. Zsigerzacskójukat membrán (köpeny) veszi körül, mely kemény héjat is képezhet. A puhatestűek a tengerfenéktől a magas hegységekig mindenféle élettérben előfordulhatnak.
Tüskésbőrűekből közel 4000 faj létezik, amelyek mindegyike – amint azt nevük is jelzi – tüskés bőrű.
A tüskék azonban jelentősen különböznek egymástól: a tengeri sün hosszú tüskéi és a tengeri uborka bőrén lévő, alig érezhető kidudorodások igencsak elütnek egymástól. A gyűrűsférgeket három osztályba soroljuk. Mindegyikre hosszú, lábatlan test jellemző, eltérő fej- és farokszelvénnyel.
SCYPHOZOA – Medúzák
OLIGOCHAETA – Kevéssertéjűek
GASTROPODA – Csigák (giliszták)
CEPHALOPODA – Lábasfejűek (tintahalak, kalmárok, polipok)
ASTEROIDEA – Tengeri csillagok
DIPLOPODA – Ikerszelvényesek (százlábúak)
CRUSTACEA – Rákok, homár, languszta, ágascsápú rákok
|