Általában : Afrikai gyerekek bontják a nyugat-európai elektromos hulladékot
Afrikai gyerekek bontják a nyugat-európai elektromos hulladékot
2008.08.16. 09:47
Forrás: 2008.08.14. | Tudatos Vásárló
Afrikai gyerekek bontják a nyugat-európai elektromos hulladékot
Használt áruként elkönyvelt elektromos hulladék özönlik Nyugat-Európából Ghánába, ahol gyakran gyerekmunkások dolgozzák fel a súlyosan mérgező anyagokat tartalmazó roncs készülékeket - állapította meg helyszíni szemlék alapján a Greenpeace.
A nemzetközi környezetvédelmi szervezet munkatársai két hatalmas ócskavastelepet kerestek fel a nyugat-afrikai országban. A telepekre a hivatalos papírok szerint használt, de forgalomba hozható elektronikai cikkeket szállító konténerekben rossz számítógépek, monitorok, televízió-készülékékek és más lakossági elektromos és elektronikai hulladék (e-hulladék) érkezett rendszeresen Németországból, Svájcból és Hollandiából.
A fémet - főként alumíniumot és rezet - gyerekek operálták ki a kidobott berendezésekből, a további felhasználásra alkalmatlan anyagokat szabad ég alatt égették el a munkások, védőfelszerelés nélkül. A telepeken vett talaj-, illetve üledékminták mérgező anyagok jelenlétéről tanúskodnak. Egyes anyagok - például az ólom - koncentrációja a tiszta talajhoz és vízhez képest százszoros - áll a jelentésben.
„A szennyezés mértéke és természete hasonló azokhoz az e-hulladék égető telepekéhez, amelyeket Kínában és Indiában tártunk fel korábban" - fogalmaz a Greenpeace.
A legtöbb mintában a nemzőképességet rontó ftalátot is kimutattak, egy minta pedig jelentős mennyiségű klór-dioxidot tartalmazott. Ez utóbbi anyag rákkeltő hatásáról ismert.
A szervezet becslése szerint világszerte 20 és 50 millió tonna közötti e-hulladék keletkezik évente. „Ha a gyártók nem iktatják ki a veszélyes anyagokat a gyártási folyamatból és nem gondoskodnak termékeikről a gyártástól a hulladékkezelésig tartó teljes termék-életcikluson keresztül, akkor tovább növekednek a harmadik világban magasodó mérgező hulladékhegyek" - jelentette ki Martin Hojsik, a Greenpeace mérgező anyagokkal foglalkozó kampányának vezetője.
"Ó, láttál már szemeket a rács mögött?
Jártál már kint a sintértelepen?
A reménytelenség, a kétség között
Gondolkoztál már néha ezeken?!
Most süt a nap és úgy ragyog az élet,
a jövő kép csak csupa remény.
A szomorúságra itt semmi szükség
és boldog az, kinek szíve kemény.
De ne mosolyogj, ne nevess ki érte,
Hogy megint állatokról szól dalom,
különben, az sem bántana, ha gúnyolsz,
én ezért még a gúnyt is vállalom.
Tudom, hogy sok más baj is van e korban;
Éhség, betegség, nyomor, háború,
A boldog gyermek kevés a világon
S még mindig nagyon sok a szomorú.
Hát munkálkodj az emberek jólétén
és sorsuk majd biztosan földerül.
De ne menj el a hű állatok mellett,
ne hagyd el őket érzéketlenül.
Bizony, ha nem tudod megérteni
Egy kóbor kutya halódó nyögését,
Óh, mondd meg nekem; akkor hogyan tudnád
enyhíteni az ember szenvedését."