Megelőzés 1. – Válts szemléletet, és ne higgy a reklámoknak
Szia Anita!
Sokat gondolkoztam azon, hogy ezt a szerteágazó témakört – MEGELŐZÉS – mivel is vezessem be. Aztán rájöttem, hogy nem lenne szerencsés azonnal a téma közepébe ugrani, hisz az egész világ egy teljesen más szemléletet közvetít számunkra. A világ gazdaságát a kőolajipar mozgatja, ami viszont a gyógyszeripart generálja, és ezen a ponton csúszott el a világ. Ha érdekel, hogy miért, akkor itt >>> olvashatsz róla bővebben.
Számomra az első impulzus, ami erre az útra térített, az a Dr. Oláh Andornál végzett kozmetikai-természetgyógyász tanfolyam volt, amely elvégzése után addigi szakmai tudományom nagy része a kukában landolt, és teljesen más szemüvegen keresztül kezdtem nézni a világot és a szakmámat is. Szakmai különcnek és csodabogárnak néztek, és néznek még ma is, az általánostól eltérő gyógyító metódusom miatt.
Úgy döntöttem, hogy ezt az átfogó témakört egy Oláh Andor idézettel vezetném be felétek, fogadjátok szeretettel néhai mesterem 1980-ban írt szavait:
„A természettudományok, az ipar és a technika fejlődésével párhuzamosan az orvostudomány is egyre több kémiai hatóanyag, gyári készítmény és technikai eljárásmód birtokába jutott, mígnem az orvos gyógyító tevékenységének középpontjába a gyógyszer és a szike, a műtéti megoldás került. E két főszereplő mellet legfeljebb statisztálhattak az elmúlt évezredek alatt főszerepet játszó természetes gyógymódok.
Az egészségügyi intézmények mintegy „gyógyító gyárak”-ká alakultak át, ahol az ember tárgyként fut végig a diagnosztizálás és a gyógyítás futószalagján, miközben inkább a gépekkel, mint emberekkel kerül kapcsolatba. A szintetikus gyógyszerek hatékonyságával párhuzamosan lehetséges mellékhatásaik is szaporodtak és növekedtek. A környezetszennyezés szervezetünkre gyakorolt káros hatásaihoz a gyógyszerek, mint kémiai anyagok ártalmai is hozzájárultak, annál is inkább, mert évről évre növekedő mennyiségű gyógyszert fogyaszt az emberiség öngyógyító módon is. A farmakofágia, a gyógyszerzabálás általánossá vált, napjainkban szinte katasztrofális méreteket öltött. Új szaktudomány vált szükségessé és született az orvostudományon belül emiatt, a terápia patológiájának, a gyógyszerártalmak felismerésének és gyógyításának tudománya. Ez azonban nem jelentette a probléma gyökeres megoldását.
Alternatív megoldásként jelentkezett a múlt század első felétől fokozatosan fejlődő természetesgyógymód-rendszer, amelynek fejlesztésében tehetséges laikusok (Vinzenz Priessnitz, Sebastien Kneipp, Gustav Schlickeysen és mások) és új utakat kereső lelkiismeretes orvosok (Alexander Haig, Heinrich Lahmann, Maximilian Bircher-Benner, Are Waerland, Romolo Mantovani) egyaránt kivették részüket. Néhány évtized óta a figyelem középpontjába került, mert az emberiség tisztán látó része felismerte, hogy a természettel való szembefordulás, az attól való elszakadás helyett a föld és az emberiség megmentése érdekében egy új magatartásmód és életmód szükséges, az ember tisztelje és szeresse a természetet, ne alárendelő, hanem mellérendelő viszonyt teremtsen vele. Ennek szerves részét kell hogy képezze a természetes élet- és gyógymódrendszer is.
Ebben kiváltságos hely illeti meg a gyógynövényeket. Sokan - szakértők és laikusok egyaránt - képtelenek egyenértékűen elképzelni a gyógyszert és gyógynövényt, sőt fölébe helyezni a gyógynövényt a kémiai szereknek. De az átértékelés egyre jobban utat tör magának.
A szófiai Petkov professzor egyenesen a gyógynövényeket középpontba helyező orvostudományért és orvosi gyakorlatért száll síkra, ahogy ő nevezi: a „zöld orvostudomány”-ért. Szerinte a fitoterápia, a gyógynövényekkel való gyógyítás gyakran kétségbe nem vonható előnyt jelent a modern gyógyszerekkel szemben, ugyanis a növények biológiailag aktív anyagai egy élő szervezet természetesebben asszimilálhatja, olvaszthatja magába, mit a szintetikus, gyári szereket, amelyek idegen anyagok a szervezet számára. Emellett a gyógyszerártalom, a káros gyógyszer-mellékhatás veszélye is elhanyagolható gyógynövények esetében.
Kétségtelen, hogy sokkal nagyobb elismerés illeti meg a gyógynövényeket az orvosi gyakorlatban és az öngyógyításban egyaránt, mint amennyi jut nekik. Szívesen látnám, ha a házi patikák a gyógyszerek rovására gyógynövényekkel és teakeverékkel gyarapodnának, ha a farmakofágia, a gyógyszerfalás helyét az egészséges, természetes gyógymód és a gyógynövények foglalnák el.”
Az idézetet Dr. Oláh Andor: Házipatika gyógynövényekből (Mezőgazdasági Könyvkiadó 1989) c. könyvéből vettem.
A fenti szemléletből eredő MEGELŐZÉST csak akkor fogod megérteni igazán, ha el tudsz szakadni a csordába terelt média és reklámfüggő társadalom által diktált elvárásoktól, és egy kicsit közelebb engeded magadhoz a csodákra is képes gyógyító természetet.
Antal Vali
bionom hatóanyagelemző
http://antalvali.hu
Ui.: FIGYELMEDBE AJÁNLOM a "Friss hozzászólások" rovatot! az antalvali.hu oldalon. Naponta, átlag 30-40 új kérdés érkezik hozzám, amire igyekszem mind megválaszolni. Érdemes lehet Neked is időről-időre - akár naponta - bekukkantanod, mert nagyon tanulságos viták zajlanak. Találsz még itt hatóanyag- és összetétel elemzéseket, táplálkozási tanácsokat, tapasztalatokat, kételyeket és kérdéseket, érveket és ellenérveket. Az a tapasztalatom, hogy nagyon sokat tanulnak azok az olvasóim, akik rendszeresen látogatják a hozzászólások rovatot. Egy kifejezetten izgalmas, pezsgő kis közösség alakult ki, ide hívlak Téged is. Javaslom, hogy olvasd végig a korábbi hozzászólásokat, hogy olyan kérdéseket tegyél fel mindannyiunk épülésére, amikről még nem beszéltünk. Segítségedre lesz az antalvali.hu oldal belső keresője. Próbáld ki!
Figyelmedbe ajánlom továbbá a "Friss blogbejegyzések" rovatot is, mert hetente 2-3 új cikk és/vagy könyvajánló kerül fel vitaindítónak.
Hatékony és hasznos böngészést kívánok Neked! Találkozzunk az antalvali.hu oldalon!
|