Idegesség, lámpaláz
2008.03.03. 14:47
Hogyan őrizhetjük meg nyugalmunkat különböző stresszhelyzetekben?
Idegesség, lámpaláz
Hogyan őrizhetjük meg nyugalmunkat különböző stresszhelyzetekben? Teljesen normális állapotnak tekinthető, hogy amikor nehéz feladattal kell szembesülnünk, vagy kínos helyzetbe kerülünk, bizonyos fokú félelem fog el bennünket. Még a gyakorlott közéleti szereplőket is elfogja olykor-olykor a lámpaláz. Sokakat ilyenkor rosszullét környékez, folyton az illemhelyre rohangálnak, verejtékeznek, vagy remeg a kezük. A tünetek rendszerint akkor jelentkeznek, amikor komolyabb megmérettetésen kell részt vennünk, vagy zavarbaejtő, hogy sokak tekintetét kell magunkon elviselnünk. A kiváltó ok rendszerint a félelem attól, hogy mások előtt hibázunk, rossz színben tűnünk fel, vagy kudarcot vallunk. Az ilyen formájú idegesség - habár kellemetlen - orvosi beavatkozást nem igényel.
Forduljunk azonban szakemberhez, ha olyan mértékű kétségbeesés lesz úrrá rajtunk, hogy az életvitelünket károsan befolyásolja, a leghétköznapibb teendőinket sem tudjuk elvégezni, vagy ha a tünetek nyilvánvalóan oktalanul jelentkeznek.
Felkészülés
Aki tudja magáról, hogy idegességre hajlamos, gondoskodjon arról, hogy a szorongató eseményt - például vizsgát, vagy nyilvános beszédet - megelőző hetekben életvitele egészséges és kiegyensúlyozott legyen. Rendszeres időközökben és mértéktartóan étkezzen, kerülje a serkentőszerek, például az erős kávé túlzott mértékű fogyasztását. Végezzen könnyű testmozgást, és aludjon sokat. Hagyjon magának időt a lazításra, kikapcsolódásra, kedvenc időtöltéseire.
Ha kellemetlen, idegesítő helyzet vár ránk, előtte együnk valami könnyűt, és keressük fel az illemhelyet. Időzítsük úgy, hogy ne érkezzünk túl korán, mert a várakozás percei fokozzák az izgalmakat, de túl későn se, túlfűtött "pánikhangulatban". Ellenőrizzük, hogy megvan-e minden szükséges dolgunk, vagy felszerelésünk, és rendben vannak-e.
Mérlegelés
Próbáljuk meg a görcsös aggódás helyett, az esetlegesen bekövetkő eseményt távlataiban szemlélni. Ha kudarcot vallunk az valójában nem ront emberi értékeinken. A legrosszabb, ami ilyenkor elmondható, hogy megpróbáltunk valamit, és nem sikerült, vagy nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna - és ez időnként bizony mindenkivel előfordul. Ne hagyjuk, hogy a közelgő esemény jelentősége aránytalanul naggyá nőjön, mintegy rémképpé váljon!
Ha a félelmeinket előidéző esemény döntő fontosságú - például egy felvételi vizsga -, sokat segít, ha nyugodtan, és józan ésszel átgondoljuk egyéb választási lehetőségeinket, amennyiben a megmérettetés nem sikerül: nekifuthatunk-e esetleg még egyszer a vizsgának, vagy más formában folytathatjuk a tanulmányainkat.
Mindemellet gondolatainkat próbáljuk tudatosan pozitív irányba terelni. Sorsunk sok esetben az agyban dől el - tehát ne pesszimistán nézzünk a dolgok elébe, hanem bizakodva, mintegy magunkra erőltetve, hogy igenis képes vagyok rá, felkészültem az eseményre.
A tünetek leplezése
- Ha beszélnünk kell, próbáljuk tisztán, és lassan formálni a szavakat. Ne motyogjunk, de ne is hadarjunk - ha túl gyorsan beszélünk, elveszíthetjük mondanivalónk fonalát.
- Sokunknak remeg a keze az idegességtől, ez idővel rendszerint elmúlik. Addig is ragadjuk meg észrevétlenül a szék karfáját, vagy ha állunk, az asztal szélét.
- Bizonyos helyzetekben, ahol elfogadható (mert egy álláskereső megbeszélésen például nem az), nyugtatja az idegeket, és segíti a koncentrálást, ha cukorkát szopogatunk.
Relaxáció
A légzést és a légzési gyakorlatokat ősidők óta sikerrel alkalmazhatjuk az idegesség leküzdésére. A jóga és a különféle típusú meditációk alapját is képezik, és igen hasznosak. E technikák többsége egyszerű, és bárhol észrevétlenül alkalmazhatjuk őket.
Alkohol és gyógyszerek
Néhány korty ital oldja a feszültséget, például egy nyilvános szereplés előtt, bár sok esetben - álláskeresés, vezetési vizsga - nem helyénvaló. Már kevés szeszes ital is ronthatja a teljesítményünket, s ha sokszor nyúlunk effajta "idegcsillapító"-hoz, az alkoholizmushoz vezethet. Nyugtatót, vagy egyéb gyógyszert csak orvosi javallatra, és az előírt mennyiségben vegyünk be. Ha egy ideig nyugtatót kell szednünk, azt is csak orvosi tanácsra hagyjuk abba, és a gyógyszerrel együtt soha ne fogyasszunk alkoholt!
|