Czeizel: egyikünk sem tökéletes
2008.05.16. 10:26
Czeizel: egyikünk sem tökéletes
Czeizel Endre orvos-genetikus szerint a tudomány rohamléptekkel halad előre, az emberi tudat viszont messze mögötte kullog. Mégis tökéletes kisbabákat szeretnénk.
– Több figyelmet fordítunk a születésszabályozásra, a terhességre való felkészülésre, mint valaha. Mi az oka?
– Száz évvel ezelőtt a gyermekek születése a házasélet természetes velejárója volt. Napjainkra megváltozott a helyzet. A nőknek ugyanúgy helyt kell állniuk a családon kívül, a munkahelyükön, mint a férfiaknak. A születésszám is a töredékére csökkent, ma átlagosan 1,3 kisbaba születik egy családban. Ebből következik, hogy felértékelődött a gyermek egészségessége.
– Megismertük az ember teljes génállományát. Ez milyen folyamatokat eredményezett?
– Fel tudjuk térképezni egy leendő kismama szívbetegségekre, rákra való genetikai hajlamát, ez az én munkámban a fogamzás előkészítését segíti. A fejlődés azonban számos morális kérdést hoz felszínre.
– Tökéletes kisbabákat akarunk „készíteni”?
– Igen, és ez nagy probléma. Ismerjük a homoszexualitásért felelős gént. Egy felmérésben 6000 magyarnak tettük fel a kérdést: ha előre tudná, hogy a fia homoszexuális lesz, megtartaná? Mindössze 8 százalékuk válaszolta, hogy megszülné gyermekét. A tudomány rohan előre, az emberi tudat pedig messze le van maradva mögötte. Egyszer talán megértjük: egyikünk sem tökéletes, mindnyájunknak lesz valamilyen betegsége. Egyeseknek már magzatkorukban, másoknak születéskor vagy öregkorban.
– Sok a gyermekre vágyó, egyedülálló nő, de a törvények nem teszik számukra lehetővé a mesterséges megtermékenyítést. Mit gondol erről?
– Ez a nők önrendelkezési jogának megsértése. Miért feltételezik a szakpolitikusok, hogy az a nő, aki nem talált társat, felelőtlen? Egy jól induló házasságban sem garantált, hogy a gyerek végül nem apa nélkül fog felnőni.
– Milyen társadalmi problémák fenyegetik a gyerekeket?
– A szingli nők gyermekvállalási gondjai mellett legalább olyan nagy társadalmi problémának tartom, hogy a gyerekek 54 százaléka egyke. A szocializációban az anya és az apa mellett a testvér szerepe is hangsúlyos. Ha összevesznek, megtanulják, hogy ki kell békülniük, ha csokit kapnak, meg kell felezniük. Az egykék gyakran önző felnőtté cseperednek. Náluk a stresszbetegségek: a magas vérnyomás és a gyomorfekély gyakoribb. A depressziósok és az öngyilkosok között is magas az arányuk.
– Mit gondol a szabad nemválasztás lehetőségéről?
– Ha a törvények engednék, hogy a szülők dönthessenek, több gyerek születne. Abszurd, hogy egy nőnek joga van megölni saját magzatát a 12. hétig, de nincs joga, hogy három fiú után egy lánynak adjon életet.
|