Jó, ha otthonunk megkímél az éghajlatváltozás okozta szélsőségesebb időjárástól, illetve a dráguló energiaárak kellemetlen hatásaitól. Cikkünkben körbejárjuk, kisebb-nagyobb felújításokkal milyen módon javíthatunk lakásunk energiahatékonyságán.
Gépészeti korszerűsítést követően hatékonyan állíthatjuk elő belső tereink fűtési, hűtési stb. energiaigényét, ugyanakkor építészeti eszközökkel ezek az igények jelentősen csökkenthetők. Így alacsonyabb lesz a gépészeti beruházás költsége (pl. kisebb kazán is elegendő), és komfortérzetünket is javíthatjuk. A szigetelt falak nem sugározzák a hideget/meleget, a jól záró ablakok a zajt és a port is kívül tartják. Családi házaknál a sok lehűlő külső felület miatt elsősorban a falak, födémek hőszigetelésére, a nyílászárók cseréjére van szükség. A társasházak energetikai előnye, hogy kisebb a lehűlő felületük: az alsó és felső szinti lakások kivételével csak falak és nyílászárók határolják; itt általában a fűtési rendszer, a szabályozás hiánya jelenti a legfőbb gondot.
Ablakok
A nyílászárók a leggyengébb láncszemei az épület szigetelését biztosító buroknak, három útvonalon jöhet be rajtuk télen a hideg, nyáron a meleg: a nyílászárók résein, az üvegezésen keresztül, valamint a tokokon és a nyílószárnyak keretein át. A légzárást házilag is biztosíthatjuk; az üvegen keresztüli hőveszteséget újabb üvegréteg vagy árnyékoló segítségével javíthatjuk; a tok és a szárny rossz hőszigetelésén azonban csak az ablakcsere segít.
A fa nyílászárók légréseinek tömítésére többféle házilagos megoldás létezik. A ragasztócsíkok olcsók, de 1-2 év alatt tönkremennek, ráadásul ablakmázolás esetén el kell távolítani őket. Tartósabb és hatásosabb, legalább 5 évre megoldást jelent az ablakszárnyba mart résbe, horonyba helyezett szilikoncsík, szakszerűen szilikonprofil. A Magyar Energiabrigádok (MEB) országos hálózata segítségével házilag is elkészíthetjük az ablak szigetelését.
Azokban a helyiségekben, ahol nyílt égésterű gázkészülék (tűzhely, kazán, bojler, kályha stb.) üzemel, gondoskodni kell a megfelelő szellőzésről a szénmonoxid- vagy széndioxid-mérgezés elkerülése érdekében, ezért az ilyen helyiségekben légzáró csíkok, profilok felszerelése csak akkor ajánlott, ha a légcsere más módon biztosított.
Az üveg hőszigetelését javíthatjuk, ha az egyrétegű üvegezésű, de jó állapotú faablakot újabb üvegréteggel látjuk el. Az éjszakai hőveszteség csökkenthető légzárással ellátott, hőszigetelő spaletták segítségével is. A nyári hőterhelést elsősorban állítható külső árnyékolókkal tudjuk csökkenteni: a szórt fényt beengedő lamellás megoldás mellett nem szükséges nappal is égetni a villanyt.
Nyílászáró cseréjénél, új nyílászárók vásárlásánál célszerű szabályozható résszellőzővel ellátott ablakot választani, amellyel a szükséges légcsere az ablak kinyitása nélkül is biztosítható. Terjed a műanyag nyílászárók beszerelése, elsősorban alacsony áruk miatt. Mivel ezek kemény PVC-ből készülnek, beltéri károsanyag-kibocsátásuk ugyan nem jelentős, vetemedésre is kevésbé hajlamosak, de a tok vagy a szárny esetleges sérülése esetén a fával ellentétben nem javíthatóak. További problémát jelent, hogy a PVC bontás utáni újrahasznosítása nem megoldott.
A nyílászárók szigetelését, cseréjét követően a rosszul szigetelt falszakaszokon, áthidalóknál a páralecsapódás miatt penészfoltok jelenhetnek meg, ezért érdemes az ablakcserével együtt a falak, födémek utólagos hőszigetelését is elvégezni.
Falak
Utólagos szigetelésnél a szigetelőanyagot a külső oldalon kell elhelyezni, különben a kialakuló páralecsapódás a falszerkezet roncsolása mellett penészesedéshez is vezethet. Az utólagos hőszigetelés 8 cm-nél vékonyabb hőszigetelő réteggel nem gazdaságos, hiszen a hőszigetelő anyag ára az egész rendszer kivitelezési költségének legfeljebb a 20%-át teszi ki. Sok gyártó kínál vékonyvakolatos, ún. „dryvit" hőszigetelő rendszereket; ezeknél drágább, de tartósabb megoldást jelentenek a szerelt rendszerek, mivel ebben az esetben a burkolat mögött a pára kiszellőztethető.
Házon belül
A fűtőtest hatékonyságát jelentősen, akár 40%-kal is befolyásolhatja a függöny és a könyöklő kialakítása. A könyöklő lehetőleg nyúljon a radiátor fölé, a függöny pedig semmiképpen se takarja le a radiátort. A fűtőtest mögött elhelyezett alumínium kasírozású, ún. hőtükörrel ellátott szigetelés visszaveri a fűtőtest hőjét, így biztosak lehetünk benne, hogy valóban a lakást fűtjük, nem a falat.
Háztartási gépeink is hőt termelnek, ami télen jól jöhet, de nyáron vagy a kamrában zavaró lehet. Ezért lehetőleg ne tegyük a kamrába a hűtőszekrényt, amely a hűtés során elvont hőjével fűti a helyiséget.
Az épület felújításakor is keressük a minősített termékeket! A nemzeti és európai környezetbarát termék címkék mellett faanyagú termékek esetén a fenntartható erdőgazdálkodásból való származást igazolja az FSC (Forest Stewardship Council - Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa) logó. Érdemes figyelni. A német nyelvterületen elterjedt „NaturePlus" minősítést kifejezetten az építőanyagokra fejlesztették ki.
Engedélyek, támogatás
Építési engedélyt kell kérnünk a meglévő épület tartószerkezetét, külső megjelenését vagy rendeltetését érintő felújításhoz, átalakításhoz: pl. a kültéri klímaberendezések felszereléséhez vagy az erkélyek beüvegezésekor. Társasházaknál a szomszédok hozzájárulására szükséges a külső falak, födémek szigetelése esetén is.
Az iparosított technológiával épült (panelos, blokkos stb.) társasházak energetikai korszerűsítéséhez a Panel-program keretében kaphatunk 30-70%-os állami és önkormányzati támogatást. A többi társasház, családi ház korszerűsítésére csupán 15 %-os állami támogatás igényelhető. Az önrészhez kedvezményes hitel felvételére nyílik lehetőség. Az igénybe vehető támogatásokról az Energia Központ Kht.-nál tájékozódhatunk.
"Ó, láttál már szemeket a rács mögött?
Jártál már kint a sintértelepen?
A reménytelenség, a kétség között
Gondolkoztál már néha ezeken?!
Most süt a nap és úgy ragyog az élet,
a jövő kép csak csupa remény.
A szomorúságra itt semmi szükség
és boldog az, kinek szíve kemény.
De ne mosolyogj, ne nevess ki érte,
Hogy megint állatokról szól dalom,
különben, az sem bántana, ha gúnyolsz,
én ezért még a gúnyt is vállalom.
Tudom, hogy sok más baj is van e korban;
Éhség, betegség, nyomor, háború,
A boldog gyermek kevés a világon
S még mindig nagyon sok a szomorú.
Hát munkálkodj az emberek jólétén
és sorsuk majd biztosan földerül.
De ne menj el a hű állatok mellett,
ne hagyd el őket érzéketlenül.
Bizony, ha nem tudod megérteni
Egy kóbor kutya halódó nyögését,
Óh, mondd meg nekem; akkor hogyan tudnád
enyhíteni az ember szenvedését."