Babusgassuk magunkat!
2008.03.03. 14:57
Forrás: Ideál - Reforméletmód magazin
Babusgassuk magunkat! Természetesen természetesen!
Ókori felmenőink is használtak hatásosnak ítélt ásványokat, növényeket - egy idő után már nemcsupán gyógyításra, hanem kozmetikumként is. A növényeket haj- és testfestésre, az olajokat, virágokat, leveleket testillatosításra, bőrápolásra, a növényi kivonatokat pedig arcápoláshoz, testlemosásra, illetve fürdővíz elkészítéséhez.
A 20. században a természetes anyagokat tartalmazó kozmetikumok összetételét tudományos módszerekkel határozták meg, hatóanyagaikat pedig már szintetikus úton is előállították. Csakhogy ezek a vegyületek bármennyire is tökéletesek, mégsem pótolhatják az eredetit!
Minden kétséget kizáróan egyfajta reneszánsznak vagyunk részesei. A jelszó ma is az, mint egykor: "Vissza a természethez!" - vagy inkább: "Vissza a természeteshez!" A biotermékekhez hasonlóan a natúrtermékek is egyre nagyobb teret hódítanak a piacból. Ha egészen pontosan akarunk fogalmazni: az emberek, elsősorban a nők, a szintetikus helyett sokkal inkább a természetes alapanyagú és hatóanyagú árukat keresik. Így a kozmetikai termékek közül azokat, amelyek természetes növényi anyagokat és vitaminokat tartalmaznak.
A szakemberek ezért folyamatosan keresik az új hatóanyagokat, amelyek felhasználásával további előnyös tulajdonságokkal gazdagíthatnak egy-egy terméket. Céljuk érdekében az új alkotóelemeket egyre gyakrabban természetes forrásokból próbálják kivonni.
SZÉDÍTŐ NÖVEKEDÉS
Egyes adatok szerint két évvel ezelőtt. a kizárólag természetes hatóanyagokat tartalmazó higiénés termékek a szépségápolási szerek 10 százalékát tették ki az Egyesült Államokban Ráadásul népszerűségük háromszor gyorsabban fejlődik a piacon szereplő többi áruhoz képest. Sajnos Európában és különösen hazánkban ez a szám jóval kisebb! A szakértők szerint a legtöbb szintetikus úton előállított anyag tökéletesen helyettesíthető valamilyen természetes összetevővel, ami az esetek többségében még valamilyen további pozitív tulajdonsággal is rendelkezik. A legújabb törekvések arra irányulnak, hogy megtalálják azt a természetes tartósítószert, amit a kozmetikai termékekben lehet alkalmazni. Ilyen az a komponens is, ami nemrégiben jelent meg a piacon és zöldteát,ginszenggyökeret,kamillateát, valamint természetes bőrlágyítót tartalmaz.
ALOE VERA, ZÖLDTEA ÉS A VITAMINOK
Az utóbbi években a természetes alapanyagokat tartalmazó termékek rendkívül népszerűvé váltak, s ezért egyre több üzletben megtalálhatók a polcokon. A fogyasztók pedig elvárják, hogy az olyan természetes nyersanyagokat, mint az aloe vera, a zöldtea, a C-vitamin kedvenc bőrápolási termékük is tartalmazza.
- Az aloe vera az egyik legintenzívebb természetes gyulladáscsökkentő, segíti a hámsejtek regenerálódását, a sebek gyógyulását.
- A zöldtea elsősorban sejtvédő antioxidánsokat tartalmaz, így védi a bőrt a gyors öregedés ellen, serkenti a hámregenerálódást.
- A C-vitamin a legrégebben ismert kollagénrost-termelést serkentő, azaz a kötőszövetek és bőr rugalmasságát segítő anyag. Antioxidánsként véd a korai ráncosodástól is.
VADRÓZSA, CSIPKEBOGYÓ ÉS ÁRVÁCSKA
A kutatók az alapanyagok fejlesztése során a különféle hatású természetes összetevőket kombinálják. Ennek eredményeként a testápoló termékek szinergikus tulajdonságuknak köszönhetően remekül védik bőrünket a környezet káros hatásaival szemben. Az egyik kurrens kombináció például ginkgo biloba-, bisabolol-, vadrózsa-, csipkebogyóolaj-, zab- és árvácskakivonatot, valamint vizet, sodium hialunorátot és glikolipideket tartalmaz. A különböző komponensek együttes ereje garantáltan többszörös hatást biztosít.
- A ginkgo biloba a vérkeringést fokozza és a sejtek táplálását segíti.
- A bisabolol-, vadrózsa- és csipkebogyóolajok intenzív gyulladáscsökkentők és hámosítók.
- A zab- és árvácskakivonat remek minden ekcémára, gyulladásra és korpásodásra hajlamos túlérzékeny bőr kezelésére.
A DRÁGÁBB EGÉSZSÉGESEBB
Annak ellenére, hogy a szépülni vágyók egyre inkább a természetes eredetű termékeket keresik, a háttérben óriási küzdelem folyik a gyártók között, hiszen a "műanyagokat" tartalmazó szépségápolási cikkek előállítása lényegesen olcsóbb, ráadásul ellenőrzésük és bevizsgáltatásuk is jóval egyszerűbb. Így érthető, hogy jó néhány cég legújabb terméke a természetes hatóanyagok mellett számos szintetikus összetevőt is tartalmaz, illetve a mesterségesen előállított alapanyagokból készített termékek forgalmazását sem hanyagolják el...
FLÓRÁNK IGAZI KINCSESBÁNYA
Hozzáértők véleménye szerint bizonyos, hogy a természetes alapanyagokat előnyben részesítő kozmetikai termékek a "szépészeti piacon" a közeli jövőben egyre fontosabb szerephez jutnak. A különféle növényi hatóanyagok sokasága egyre inkább hozzáférhetővé válik minden gyártó számára, és csak idő kérdése, hogy melyik növény vagy annak kivonata lesz a következő sikertörténet sztárja. Ezen a területen még jócskán találhatóak "fehér foltok". Ezért az érintettek arra törekednek, hogy átvizsgálják az egész Föld növényvilágát, és közben olyan hatóanyagot találjanak, amilyet eddig még senki sem fedezett fel.
KI MIT TUD?
A teljesség igénye nélkül tekintsük át, hogy a környezetünkben fellelhető természetes alapanyagok közül ki mit tud?!
- Aloe vera: gyulladáscsökkentő, hámregeneráló
- Árvácska: viszketéscsillapító, főleg ekcémára, viszkető bőrpírra jó
- Bergamott: bőrregeneráló, zsíros bőr ápolására jó
- Boróka: bőrnyugtató, cellulit kezelésére alkalmas
- Citrom: tisztátalan bőr ápolásához ideális
- Geránium: idősödő, vízhiányos bőrre ajánlott
- ±Kakukkfű: az aknés bőr kezelésére kiváló, fertőtlenítő
- Kamilla: bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő
- Kardamom: tonizálja a bőrt
- Karottamag: bőrfeszesítő, elősegíti az egyenletes barnulást
- Levendula: bőrregeneráló, bőrnyugtató
- Macskagyökér: túlérzékeny bőr ápolására javasolt
- Mirha: bőrsimító
- Rozmaring: bőrregeneráló, vérkeringést serkentő, tonizáló
- Rózsa: bőrápoló, száraz és zsíros bőr esetében egyaránt kiváló
- Teafa: problémás, pattanásos bőrre használható, bőrregeneráló
- Zöldtea: antioxidánsai segítik a hámsejtek regenerálódását és gyulladáscsökkentők
- Zsálya: bőrregeneráló
Kolozs Nagy János
FRISSÍTŐ ÉS TONIZÁLÓ FÜRDŐ
Hozzávalók: 2 evőkanál cickafark, 2 evőkanál rozmaringlevél, 2 evőkanál levendula, 2 maroknyi zabpehely
Keverjük össze a felsoroltakat, tegyük bele egy kis lenvászon zacskóba, akasszuk a csapra, és fürdővizünket folyassuk át rajta!
Készíthetünk belőle 2 liter forró vízzel teát is, és ezt öntjük a fürdővízhez.
Ha fokozni akarjuk a hatást, öntsünk 1 liter tejet vagy 2 dl tejszínt a fürdővízhez!
A NATÚRKOZMETIKUMOK ELŐNYEI
A kozmetikai ipar a növényi esszenciák vizes, alkoholos, illetve olajos kivonatait használja fel. Ezek hatóanyag-tartalma függ a növények minőségétől, valamint az alkalmazott kivonási eljárástól. A natúrkozmetikumok előnye, hogy összetevői bőrrokon típusúak, hatóanyagaikat bőrünk jól tudja hasznosítani. A felhasznált anyagok a legkülönbözőbbek, például: ásványok, tengeri, ill. édesvízi algák, iszapok, tengeri só, illetve növények és gyümölcsök. Ez utóbbi kettőt többnyire biomódszerekkel termesztik. Szigorú ellenőrzésük az esetenként előforduló nehézfém-szennyeződésük, vagy mérgező fajtákkal való keveredésük, esetleg hamisításuk miatt indokolt. Az alapanyagok ellenőrzésén kívül a természetes anyagokat tartalmazó készítmények előállításánál és forgalmazásánál a szigorú követelmények betartása az egészségbiztonság szempontjából is kiemelt fontosságú.
|