Egészséges táplálkozás
2008.03.03. 16:03
Sok állatfaj ösztönösen vagy a tapasztalat alapján fontos ásványi anyagokkal vagy gyógynövényekkel egészíti ki táplálékait.
Egészséges táplálkozás
Étrend-kiegészítéshez föld és kőzet
Bár az állatok energiájukat az elfogyasztott táplálékból nyerik, mégis hiányozhatnak a szükséges vitaminok és ásványi anyagok, melyeket máshonnan kell felvenniük. Némelyik afrikai elefánt például vulkáni hamuból fedezi az alapvető sószükségletét Ezek az elefántok a Kenya és Uganda közötti hegyes határvidékeken élnek, ahol a gyakori esőzések kimossák a talaj ásványi anyagait. Kiegyensúlyozott étrendjük fenntartásához az elefántok felkeresik az egykor működő vulkánt, az Elgon-hegy barlangjait. Agyaraikkal kőzetdarabokat pattintanak le a falról, s aztán ezeket lassan elrágcsálják.
A föld is ennivaló
Az afrikai Virunga Nemzeti Parkban élő hegyi gorilla is hasznosítja a Visoke-hegy nyúlványain működött vulkánok körül lerakódott hamut. Ezeken a helyeken a föld sok káliumot és kalciumot tartalmaz, ezért a gorillák a száraz évszakban mélyen leásnak, hogy ásványi sókban gazdag földhöz jussanak.
A növényevő állatoknak általában táplálék-kiegészítőkre van szükségük, mivel szokásos növényi étrendjükből hiányzik néhány alapvető tápanyag. Az Észak-Amerikában honos jávorszarvas az erdők lombhullató fáit és bokrait legeli. Ha csupán ezeket enné, tápláléka erősen sóhiányos lenne. De mivel általában víz mellett él, a tavakba, folyókba gázolva vízinövényeket is fogyaszt. Ezek ugyan alacsony kalóriaértékűek, viszont ásványi sókban gazdagok.
Az ausztráliai koala főleg az eukaliptuszfa leveleit eszi, de ennek különböző fajait időszakonként váltogatja. Ez valószínűleg megfelelő testhőmérsékletének fenntartását szolgálja, ugyanis némelyik fafaj olyan olajat tartalmaz, amely emeli, mások olyat, amely csökkenti a hőmérsékletet.
Még a húsevő állatok is kiegészítik időnként étrendjüket. A kutyák és macskák néha füvet esznek. Ennek vélhetően az az oka, hogy a fű folsavat, egyfajta B-vitamint tartalmaz, amely a test létfontosságú fehérjéinek felépítésében nélkülözhetetlen.
A születésszabályozás rejtélye
A születésszabályozás terén óriási lépést jelentene, ha meg lehetne választani a születendő utód nemét. Feltételezik, hogy a nőstény Costa Rica-i bőgőmajmok ezt képesek befolyásolni bizonyos hatóanyagot tartalmazó levelek fogyasztásával, melynek hatásmechanizmusa ma még nem ismert. A csoport vezérnőstényei többnyire domináns hím kölyköket hoznak a világra. A nőstények érdeke, hogy fiai legyenek, hiszen egy sikeres hím élete során mintegy 40 utódot nemz, így az anya génjei sokszorosan továbböröklődnek. Ezek a nőstények mindig elsőként válogathatnak az ételből, és kiválaszthatják azt a speciális növényt, amely a nemet befolyásoló hatóanyagot tartalmazza.
A csimpánzok tudják, mire mi a gyógyír
Akár a legtöbb ember, némelyik állat is gyógyszeres “kezeléshez” folyamodik, ha betegnek érzi magát. Megfigyelték, hogy a csimpánzok olykor kora reggel a napraforgóhoz hasonló Aspilia-levelet esznek. A leveleket azonban nem a szokásos módon fogyasztják el, vagyis nem nyelik mindjárt le, hanem rágás nélkül, óvatosan dörzsölgetik a szájukban mintegy 15 percig, majd egészben engedik le a torkukon. Az Aspilia-levelek hatékony drogot, tiarubin-A-t tartalmaznak, amit a trópusi Afrikában bakteriális fertőzések, gombás megbetegedések és bélférgek ellen használnak. A levelek dörzsölésekor felszabadul a hatóanyag, amely a szájnyálkahártyán át kerül az állat szervezetébe. Ha a csimpánzok megrágva nyelnék le, ahogy a többi levelet, a hatóanyagot valószínűleg tönkretenné a gyomorsav. Hogy miért reggel fogyasztják ezt a növényt, ennek okát még nem ismerik.
Megfigyelték, hogy a beteg csimpánzok a vernonia és kommelina növénycsaládok egyedeit fogyasztják. A vernoniahajtásokat megrágják, és kiszívják a keserű levet, akár az afrikaiak, ha gyomorbántalmaik vannak. Ez az antibakteriális hatású növény erősíti az immunrendszert. A kommelinafélék családjának egyes fajait is fogyasztják, valószínűleg antibiotikus és antikoaguláns hatásuk miatt.
Az észak-amerikai navaho indiánok a barna medvéktől tanulták, hogyan szabaduljanak meg a parazitáktól a lovage (lestyán) növénycsalád egyes fajainak segítségével. A medvék a parazita elleni hatóanyagokat tartalmazó gyökeret megrágják, majd ráköpködik, és beledörzsölik a bundájukba.
Forrás: A természet megfejtett titkai
|