Közönséges kaméleon
Ana 2008.03.14. 10:33
A hüllők osztályában a kaméleon egyedülálló képességgel rendelkezik: egymástól függetlenül tudja mozgatni a szemeit, és ezáltal két különböző képhatást észlel egyszerre.
Közönséges kaméleon
Osztály: hüllők
Rend: pikkelyes hüllők
Család: kaméleonfélék
Nem és faj: Chamaelo chamaelon
Fej-törzs hossza: 20-30 cm
Farok hossza: 20-30 cm
Nyelv hossza: 20-30 cm
A közönséges kaméleon Észak – Afrika egészen a Közel – Keletig húzódó partjai mentén él, valamint Spanyolország déli partjainál. Mozdulatlanul lapul fákon és bokrokon, és mit sem sejtő rovarokra, pókokra leselkedik.
Különleges alkalmazkodás
A kaméleonnak nem színváltási képessége az egyetlen ismertetőjegye. Szemei vagy egy célra összpontosulnak vagy egymástól függetlenül mozgathatók, és két különböző képet tudnak visszaadni – ez nagy előny a vadászatná, és segít elkerülni az ellenséget. A tüdők és a bordák elhelyezkedése igen keskennyé teszi a kaméleon testét. Pikkelyes bőre van, amelyet növekedése folyamán időről időre megújít, akár szemhéjainak bőrét. Hosszú farka fogókaroknak van kiképezve – egyfajta ötödik végtagként fogásra és egyensúlyozásra használható.
Szaporodás
A kaméleon magányosan él, és csak a párosodás idején jön össze más kaméleonokkal. A hím nagy hévvel őrzi revírjét és készteti menekülésre vetélytársait, hogy tüdejét levegővel tölti meg, és fölfújja magát. A párzás a fákon történik. A nőstény csak késő nyáron, a tojások lerakása idején hagyja el a fák és bozótok által védett területet. Kiválaszt egy napos helyet egy fa lábánál, és legfeljebb harminc tojást rak le, amelyeket földdel takar be. Ezután visszatér a fákra, és a tojásokat sorsukra hagyja. A madárfiókákhoz hasonlóan a kaméleonivadék is a tojássárgájából táplálkozik. A következő tavasszal, amikor kikel a tojásból, különleges tojásfoga segítségével töri át magát a héjon.
Világra jöttekor a kis kaméleon úgy néz ki, mint szülei kicsinyített mása. Mivel a talaj veszedelmes hely számára, első feladata, hogy a fák védelmébe másszon. Fent az ágak között azután hozzálát, hogy megfogja első eleségét.
Táplálék és vadászat
A kaméleon az álcázás mestere. Szinte mozdulatlanná mered, és addig forgatja a szemeit, amíg megfelelő eleséget pillant meg. Lassan a zsákmány felé mászik, és villámgyorsan kiölti a nyelvét, hogy annak ragadós hegyével eltalálja a kiszemelt állatot. Ha teljesen kinyújtja, a hüllő nyelve csaknem olyan hosszú, mint a teste.
Védekezés
A kaméleon álcázó színe nemcsak fontos segítség a vadászatnál, hanem az állat egyetlen védekezése is. Különböző színárnyalatokat tud felvenni, de ezek nem olyan szélsőségesen eltérőek, mint a fehér és a fekete. Minden kaméleon az életteréhez megközelítőleg hasonló színnel rendelkezik. A színváltozások a környezet fény- árnyékváltozásaihoz igazodnak.
Forrás: Csodálatos állatvilág album.
|