Amit a természet védelméért tehetünk
2008.07.31. 14:44
Igenis hozhatnak változást az apró, hétköznapi döntések.
Amit a természet védelméért tehetünk
Igenis hozhatnak változást az apró, hétköznapi döntések.
- Illemhelyen jobb az elektromos kézszárítót használni. A meleg levegő előállításához kevesebb energia kell, mint a papírtörlő elkészítéséhez és szállításához. Ráadásul a papírtörlőből a használat után hulladék lesz.
- Kézzel vagy géppel mosogassunk?
Sok függ attól, hogyan mosogatunk kézzel, illetve milyen mosogatógépünk van. A hagyományos módszerrel nagyon sok (kb. 30-40 liter) vizet elhasználunk. Még többet, ha az edényeket folyó víz alatt öblítjük el. A szakemberek szerint a mai mosogatógépek sokkal kevesebb energiával működnek, mint akár csak a tíz évvel ezelőtti modellek.
- Mosógép vásárlása esetén mindig alaposan át kell tanulmányozni a víz- és az energiafelhasználására vonatkozó adatokat: a legjobbak az A++ kategóriába tartozó gépek.
Mivel a víz felmelegítéséhez kell a legtöbb áram, lehetőség szerint használjuk az energiatakarékos programot, és mossunk alacsonyabb hőfokon. A normál szennyezettségű ruha 40 fokon is tiszta lesz. Az erősen szennyezett ruhák előkezelésével, áztatásával energiát és mosószert takaríthatunk meg.
- Használjuk kevesebbet a légkondicionálót!
- Ha lehetséges, inkább visszaváltható, betétdíjas termékeket vásároljunk, és kerüljük az eldobható csomagolásút! A fémdobozos és a műanyag palackos üdítők közül az eldobható műanyag palackos a kevésbé rossz választás.
- Függöny, reluxa vagy redőny?
Hőszigetelési szempontból a redőny a nyerő. A reluxa egyáltalán nem csökkenti a hőkiáramlást, és egy földig érő vastag függöny is csak a kiáramló meleg kétharmadát tartja bent télen. Üreges szerkezete révén a redőny úgy működik, mintha még két réteg üveg védené a házat. Nyáron hasonló, de fordított védelmet jelent, mivel kint tartja a hőt, s így nem kell magas energiaigényű légkondicionálót használni.
- Csapvizet vagy palackozott vizet igyunk?
A felhasznált műanyag palackoknak csupán minimális hányadát hasznosítják újra, a többi hulladék.
Az egyszerű csapvíz, hacsak nem szennyezett valamilyen vegyszerrel vagy nehéz fémmel (mint például az ólom), jó vízforrás lehet. A csapvíz a baktériummentesség miatt klórt tartalmaz. Az áruházak palackozott vizeit állítólag ózonnal sterilizálják a palackozás ideje alatt. Az ózon (O3) baktériumölő sajátságokkal rendelkezik.
Amennyiben nem vagyunk benne biztosak, hogy a rendelkezésünkre álló vízforrás nem szennyezett vagy nem tartalmaz szennyeződést, megmenthetjük magunkat ettől a szorongástól, ha egy kis vízszűrő egységet szerelünk a konyhai vízcsapra. A nagyon hatékony aktív szén vagy kerámiaszűrő egységek megmenekíthetnek bennünket az áruházi vízvásárlások terhétől.
- Célszerű tölthető elemeket vásárolni. Csak egyszer kell megvenni a töltővel együtt kb. 2-3 ezer forintért, s utána körülbelül ezer alkalommal lehet használni. Rengeteg használati eszköz működik elemmel, amely mérgező higanyt tartalmaz. Ez tölthető elemekre is igaz ugyan, de ezt kevesebbszer cseréljük.
- A háztartásokban keletkező hulladék egyharmada olyan szerves anyag,
amely komposztálható. Ez kettős haszonnal jár: csökkenti a kuka tartalmát és javítja a talajt.
Komposztálhatjuk a zöldség- és gyümölcshulladékot, a tojáshéjat, a kávé- és teazaccot…
Hasznosíthatjuk a lenyírt füvet, a gyomokat (még virágzás előtt), falevelet, összeaprított gallyakat.
A komposztáló tárolóedénnyel nincs sok teendő.
- Napkollektorral a Nap energiáját felhasználva nyerhetünk meleg vizet. A napelemek által elektromosságot nyerni ennél bonyolultabb és drága is (egy átlagos családi ház esetében több mint kétmillió forintos beruházást igényel).
- Ha egy ház nincs rendesen szigetelve, akkor nagyon hosszú idő alatt térül
meg a megújuló energiaforrások alkalmazása.
Ház kémény nélkül, geotermikus hőszivattyú…
|