Öko-projekt űrtechnológiával
2008.08.08. 17:58
Forrás: www.nana.hu
Öko-projekt űrtechnológiával
Van egy hely Angliában, ahol a természet úgy működik, ahogy még érintetlen korában. Mert vannak emberek, akik eltökélten hittek benne, hogy meg lehet valósítani. Az Éden Projekt tényleg maga a paradicsom – és némi remény a jövő számára.
Cornwall pár éve még egy agyaggödör volt. Aztán ideálmodták ezt a gigantikus öko-projektet, és ma egy 35 futballpályányi területen különböző klímákkal, és ötezer fajtát képviselő többmillió növénnyel találkozhatunk egyszerre. Az édenkert olyan, mint egy fedett park: két hatalmas üvegháza több buborékból áll. Az egyikben trópusi, a másikban pedig mediterrán növényeket csodálhatunk meg.
A buborékok
A kupolaformájú, űrkorszakot idéző üvegházakat háromdimenziós komputermodellek alapján készítették el. A gigantikus méreteken kívül egyik technológiai érdekessége, hogy az acélcső vázszerkezetet borító tető nem üvegből készült, hanem egy speciális szintetikus anyagból, EFTE-ből (etil-tetrafluor-etilén). Ennek a műanyagnak a súlya mindössze az üveg század része, de mégis jobban bírja az igénybevételt, és még az UV sugarakat is átereszti, ami rendkívül fontos a növények számára. Hőmegtartó képességével alkalmas a meleg, párás klíma kialakítására és fenntartására is.
A világ legnagyobb üvegház-komplexuma talán ismerős a James Bond rajongóknak: a Halj meg máskor! számos jelenetét forgatták itt a legszigorúbb előírások mellett: minden nap hajnal háromtól ötig engedélyezték a forgatást.
Itt rendezték a 2005-ös Live Aid koncertet is, és számos híresség lépett már fel ezen a különleges helyen.
A párás, trópusi klímát biztosító építmény a világ legnagyobb üvegháza. 1,5 hektáros területet foglal el, 100 méter széles, 200 méter hosszú, és legmagasabb pontján eléri az 55 métert. Termő banánfákat, kávécserjéket, gumifát és bambuszt is találunk itt.
A mediterrán üvegház 0,6 hektáron épült, és az olívától a szőlőig mindent megtalálható itt. A fedetlen területen a helyi klímának megfelelően teát, levendulát, lent termesztenek.
A jövő szolgálatában
Legújabb, központi épülete „A mag” névre hallgat, és a födém egy napraforgó magház-felosztását idézi. Itt kaptak helyet azok a kiállítások, mozgó installációk, szimulátorok és játékok, amik az ide látogatókat – különösen a fiatalokat – a természet és a környezet megóvására, védelmére ösztönzik.
Találunk itt növény-gépet, ahol a búrák alatt tartott növények oxigéntermelésének mértékét követhetjük nyomon, de a világ legnagyobb és legbonyolultabb diótörője is érdekes látványosság: megmutatja, mennyi felesleges dolgot használunk az élethez. Van itt Elvis-sofőrös taxi, amivel kiszámíthatjuk, mennyibe kerül a bolygónak az a pizza, amit házhoz szállíttatunk, és például mozgó-robotos lakásbelsőben követhetjük nyomon, mi történik, ha minden növényi alapanyagú eszköz lassacskán eltűnik az életünkből.
Az Éden a fenntartható fejlődésre törekszik, és mindenből igyekszik a lehető legkevesebbet felhasználni. Az üvegházak rendkívül kevés és hatékony anyagból készültek, amelyek nagyon sokáig tartanak majd. A normális mennyiség harmadával képesek felfűteni az üvegházakat, újrahasznosított vízzel és esővízzel öntöznek, a szállítást és közlekedést is környezetbarát üzemanyaggal oldják meg.
Kedves apróságok
Édent úgy alakították ki, hogy mindenki jól érezhesse magát: inspiráló játszóterek a legkisebbekenek, bunkerépítés és kézműves programok, színházasdi a nagyobbaknak, kávézók és bioéttermek speciális programokkal a felnőttek számára. A biciklin érkezők kedvezményt kapnak, és zöld útiteret.
Az Éden projekt következő fázisa egy olyan terület létrehozása, ahol a víz- és energiaforrásokre helyezik a hangsúlyt, és megmutatják, milyen hatással van a bolygóra és a klímaváltozásra ezek nem megfelelő felhasználása. A projektet megálmodók szerint Éden a jövő lehető legkifejezőbb szimbóluma a bolygón, amit a „meg lehet csinálni” hozzáállás és az emberi szellem kitartása hozott létre.
|